Barzani için harekete geçtiler

Irak Yüksek Yargı Konseyi Sözcüsü Bayraktar, Savcılık, Federal Mahkeme’nin kararına aykırı davranarak IKBY’de referandum düzenleyenler hakkında yasal işlem başlatılması talebinde bulundu dedi.

Irak Yüksek Yargı Konseyi, anayasaya aykırı olarak referandum düzenleyen Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ndeki (IKBY) yetkililer hakkında soruşturma açıldığını bildirdi. 

YASAL İŞLEM BAŞLATILMASI TALEBİ

Yüksek Yargı Konseyi Sözcüsü Abdussettar Bayraktar, yaptığı yazılı  açıklamada, Savcılık, parlamento tarafından onaylanan Bakanlar Kurulu kararı doğrultusunda, Federal Mahkeme’nin kararına aykırı davranarak IKBY’de referandum  düzenleyenler hakkında yasal işlem başlatılması talebinde bulundu. ifadelerini  kullandı.
 
Bayraktar, başkent Bağdat’taki Merkezi Soruşturma Mahkemesi’ne başvuran savcılığın, Irak Federal Mahkemesi kararı ve anayasaya aykırı hareket edenlerin isimlerini, haklarında yasal işlem başlatılmak üzere Bakanlar Kurulu ve diğer ilgili taraflardan istediğini aktardı.
 
Irak Federal Mahkemesi, 18 Eylül’de anayasaya aykırı bulduğu IKBY referandumunun durdurulmasına karar vermişti.
 
IKBY, Federal Mahkeme’nin kararına rağmen 25 Eylül’de Kerkük ve diğer tartışmalı bölgeleri de kapsayacak şekilde gayrimeşru referandum yapmıştı.

Bir önceki yazımız olan Avustralya’da uçak düştü: 2 ölü başlıklı makalemizde 2, avustralyada ve Düştü hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir