Sinop’ta işsizlik yüzde 5,8 oranına geriledi

Asaf Çalışır, İŞKUR bünyesinde düzenlenen programlar hakkında bilgi verdi. Çalışır, “10 aylık süreçte 1425 kişiyi İşbaşı Eğitim Programı’ndan yararlandırdık. Toplum Yararı Programları’nda(TYP) Milli Eğitime 222 kişi başlattık. Devam eden projelerimiz var. Yarın ilana çıkıyoruz. Okul güvenlik görevlisi alımı ile ilgili 35 kişi daha ayın 23’ünde işbaşı yaptıracağız. Girişimcilik Eğitim Programları da devam ediyor. Son aşamasına geldik. Kurs programlarımıza Halk Eğitim Müdürlüğü işverenlerle yoğun bir şekilde devam ettiriyoruz” dedi.

İstatistikler yüz güldürüyor

Sinop’ta işsizliğin yüzde 5,8 oranına gerilediğini dile getiren İl Müdürü Asaf Çalışır, “Cumhurbaşkanımızın talimatıyla 687 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Artı İstihdam Projesi var. Hedefimiz bin kişiydi bugün itibariyle 2 bin 375 kişiyi Artı İstihdam’dan faydalandırdık. Yılsonuna kadar bu rakamın 3 bin olmasını bekliyoruz. Kurumumuzun bizzat işe yerleştirdiği kişi sayısı 2 bin 642 kişi. Bunun yanında 2 bin 375 kişiyi Artı İstihdam Programı’ndan yararlandırdık. Meslek edindirme kurslarından 845 kişi, girişimcilikten 747 kişi, TYP’den de şu an bin 291 kişi faydalanıyor. Genel toplamda ise 4 bin 235 kişiye işlem yapmışız. On aylık süreçte bu başarıya imza attık” şeklinde konuştu.

Bir önceki yazımız olan Sinop’ta Buzhane yenileniyor başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir